Szkoła Podstawowa nr 37 w Chorzowie

Od uprawy do potrawy - Misja klas Ib i Ic

Jak pokazują badania i codzienne obserwacje, problem nieprawidłowych nawyków żywieniowych ujawnia się w momencie, gdy dzieci stają przed samodzielnym wyborem – w kuchni, sklepie czy szkolnym bufecie. Odpowiedzią Tesco na ten problem jest program edukacyjny „Od uprawy do potrawy”, którego głównym pionem są Ekspedycje do miejsc, w których każdy podejmuje decyzję o swoim odżywianiu, czyli sklepów. Kilkadziesiąt marketów Tesco w całej Polsce od września stanie otworem dla młodych odkrywców. Zamiast poznawania teorii, dzieci będą samodzielnie odkrywać, badać i wyciągać własne wnioski. Będą próbować nowych smaków i łamać szyfry etykiet. Odkryją, że za zwykłym ananasem kryje się niezwykła historia podróży przez ocean.

Tyle mówi misja programu opracowana przez organizatorów.

W tym roku szkolnym klasy Ib i Ic wyruszyły do sklepu TESCO w Świętochłowicach, aby sprawdzić w praktyce to, czego dowiedziały się w szkole. Zajęcia warsztatowe dla obu klas przeprowadziła pani Sylwia Konieczna. Dzieci omówiły piramidę żywieniową, poznały grupy produktów, które dla naszego zdrowia mają największe znaczenie. Pani Mirosława Jurek nawiązała współpracę z organizatorami wyprawy i w końcu nasza eskapada doszła do skutku.

Światowy dzień tabliczki mnożenia

Dnia 2 października w naszej szkole obchodziliśmy VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (zdj 1-2). Wszyscy uczniowie mogli brać udział w matematycznych zabawach: "Hasło dnia" i "Matematyczne spacery"(zdj 9-10) oraz mogli ćwiczyć pamięć wchodząc po schodach! (zdj 16-17) Wybrani koordynatorzy sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia wśród chętnych i najlepszym wręczali odznaki(zdj.12-15). Dodatkowo uczniowie klas IV-VI brali udział w konkursie plastycznym "Tabliczka Mnożenia" (zdjęcia 4-8) oraz w konkursie matematycznym "Mistrz Tabliczki Mnożenia" (zdj.11). Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Międzynarodowy Dzień Pokoju

Międzynarodowy Dzień Pokoju, ang. International Day of Peace (IDP) – święto obchodzone corocznie 21 września, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 września 2001 roku.

W tym szczególnym dniu warto porozmawiać o tym, jak ogromne znaczenie ma pokój we współczesnym świecie.

W klasach młodszych przygotujemy prace plastyczne, które niebawem będzie można zobaczyć w galerii szkolnej.

Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka obchodzimy 30 września. Święto jest poniekąd odpowiedzią na marcowy Dzień Kobiet. W Dzień Chłopaka dziewczynki przygotowują dla swoich kolegów drobne upominki, organizowane są zabawy i konkursy. Na świecie to święto jest obchodzone w różnych terminach.

Dzisiaj w naszej szkole było naprawdę wesoło !

Konkursy, upominki, życzenia. Mnóstwo zabawy i wiele wrażeń.

Fotorelacja w galeriach będzie aktualizowana :)

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach

21 września obchodzimy “Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach”.
To kolejna okazja, aby chociaż na chwilę zastanowić się nad bezpieczeństwem na drogach,
za które odpowiadają zarówno kierowcy jak i piesi.
Akcja ta promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli ZERO śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie w dniu 21 września. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że oprócz wzmożonej aktywności policji na  drogach, chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.
Wpływ na realizację powyższych założeń ma każdy uczestnik ruchu drogowego, jego sposób myślenia i odpowiedzialność za podejmowane czyny. M.in. :
• jazda z prędkością dostosowaną do panujących warunków ruchu na drodze;
• zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach tego wymagających;
• przewidywanie skutków swoich działań i innych uczestników ruchu drogowego;
• zmniejszenie prędkości nawet o kilka kilometrów na godzinę;
• upewnienie się o możliwości bezpiecznego wykonania manewru czy przejścia przez drogę ma realny wpływ na poziom bezpieczeństwa na drogach;
• bądźcie kulturalni na drodze, bo uprzejmość i grzeczność straty nie przynoszą
Ponadto wsiadając do samochodu należy zadać sobie pytania, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo w czasie jazdy, m.in.:
• Czy na pewno jesteś wypoczęty? Ma to realny wpływ na Twoje spostrzeganie!
• Czy jesteś skoncentrowany na drodze? Inne rzeczy mogą wpłynąć na styl Twojej jazdy!
• Czy jesteś spóźniony? Pośpiech prowadzi do brawury na drodze!
• Czy przejeżdżasz koło szkoły? Przez drogę przechodzą dzieci!
• Czy każdy w Twoim pojeździe ma zapięte pasy? Pasy, które zapinamy mogą chronić  nas przed śmiercią!
• Jak szybko jedziesz? Szybkość musi być dostosowana do warunków atmosferycznych. Zawsze jedź przepisowo!
• Jak wiele alkoholu wypiłeś wczoraj? Alkohol wpływa na Twój układ nerwowy i Twoje działanie!
• Czy bierzesz silne leki? Czytaj ulotkę ze wskazaniami, czy możesz kierować pojazdem!
Przestrogi dla pieszych na drodze:
• samochodu nie da się zatrzymać w miejscu, dlatego też nie należy na kierowcach wymuszać pierwszeństwa;
• w zderzeniu z samochodem, to piesi odnoszą największe obrażenia;
• by lepiej być widocznym na drodze w okresie jesienno-zimowym należy nosić jasne elementy odzieży;
• za miastem idąc poboczem drogi dobrze mieć przy sobie latarkę lub elementy odblaskowe na odzieży;
• poruszać się lewą stroną jezdni;
• należy przechodzić przez jezdnię wyłącznie w miejscach bezpiecznych i wyznaczonych;
• nietrzeźwi piesi stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych użytkowników drogi.